1 І піднявся Аврам із Єгипту, сам, і жінка його, і все, що в нього було, і Лот разом із ним, до Неґеву.1 Пішов Аврам з Єгипту, сам і дружина його, і всі, що у нього були, і Лот з ним, на південь.1 Отак вийшов Аврам з Єгипту в Негев, він і його жінка й усе, що було в нього, та й Лот з ним.1 Вийшов же Аврам з Єгипту до пустині, сам і його жінка, і все що його і Лот з ним,1 І зійшов же Аврам геть із Египту з жінкою своєю й усїм, що мав, і Лот із ним, на полуднє.
2 А Аврам був вельми багатий на худобу, на срібло й на золото.2 І був Аврам дуже заможний скотиною, сріблом і золотом.2 Був же Аврам вельми багатий на скотину, на срібло й на золото.2 Аврам же був дуже богатий скотиною і сріблом і золотом2 І був Аврам богатий вельми на скотину, на срібло й на золото.
3 І пішов він в мандрівки свої від Неґеву аж до Бет-Елу, аж до місця, де напочатку намет його був поміж Бет-Елом і поміж Гаєм,3 І продовжував він переходи свої від півдня до Бет-Елу, до кінця, де передніше було шатро його поміж Бет-Елом і між Гаєм,3 Зайшов він, кочуючи, від Негев аж до Бетелу, до того місця, де був раніше його намет, між Бетелем та Аї;3 І пішовши звідки прийшов, до пустині до Ветилю, до місця де мав він раніше шатро, між Ветилем і між Анґеєм,3 І ходив мандрівками своїми все далїй і далїй із полуденньої землї до Бетеля, аж до того місця, де був його намет перше між Бетелем та Гаєм,
4 до місця жертівника, що його він зробив там напочатку. І Аврам там прикликав Господнє Ймення.4 До місця жертовника, котрого він спорудив там на початку; і там прикликав Аврам ймення Господнє.4 до місця, де спершу спорудив був жертовник і там закликав ім'я Господа.4 до місця жертівника, там де був спершу: і призвав Аврам там імя Господа.4 На те врочище, де спорудив жертівника вперве. І призвав там Аврам імя Господнє.
5 Так само й у Лота, що з Аврамом ходив, дрібна та велика худоба була та намети.5 І в Лота, котрий ходив з Аврамом, також була дрібна і велика скотина, і шатра.5 І в Лота, що ходив з Аврамом, також були вівці, худоба й намети.5 І Лот, що йшов з Аврамом мав вівці і воли і шатра.5 І в Лота, що ходив з Аврамом, були й вівцї і товар і намети.
6 І не вміщала їх та земля, щоб їм разом пробувати, бо великий був їхній маєток, і не могли вони разом пробувати.6 І затісна була земля для них, щоб жити разом, бо їхнє майно було завелике, тому вони не мали змоги жити разом.6 Та земля не вміщала їх, щоб жити вкупі, бо їх майно було велике, й вони не могли жити разом.6 і не поміщала їх земля, щоб жили разом, бо їх маєток був великий, і не могли жити разом.6 І не вмішчала їх земля, щоб їм жити вкупі; бо майно їх було велике, так що не можна було жити вкупі.
7 І сталася сварка поміж пастухами худоби Аврамової та поміж пастухами худоби Лотової. А ханаанеянин та періззеянин сиділи тоді в Краю.7 І була суперечка поміж пастухами скотини Аврамової і між пастухами скотини Лотової; ханаанеї і періззеї жили тоді на тій землі.7 І ото постала сварка між пастухами Аврамового скоту й пастухами Лотового скоту. Жили тоді в краю ханааняни і перізії.7 І була бійка між пастухами скота Аврама і між пастухами скота Лота. Хананейці ж і Ферезейці тоді жили на землі.7 І була звяга між чабанами скоту Аврамового і між чабанами скоту Лотового. Канаанеї ж і Ферезії тодї жили на землї тій.
8 І промовив до Лота Аврам: Нехай сварки не буде між мною та між тобою, і поміж пастухами моїми та поміж пастухами твоїми, бо близька ми рідня.8 І сказав Аврам Лотові: Я благаю тебе, нехай не буде суперечок між мною і тобою, і поміж пастухами моїми і пастухами твоїми, бо ми родичі.8 Тож каже Аврам до Лота: `Навіщо та сварка між мною і тобою, між моїми і твоїми пастухами? Таж ми - родичі!8 Сказав же Аврам Лотові: Хай не буде бійки між мною і тобою і між твоїми пастухами і між моїми пастухами бо чоловіки - брати є ми.8 Рече ж Аврам Лотові: Нехай не буде звяги між мною й тобою і між чабанами моїми та чабанами твоїми: бо ми брати.
9 Хіба не ввесь Край перед обличчям твоїм? Відділися від мене! Коли підеш ліворуч, то я піду праворуч, а як ти праворуч, то піду я ліворуч.9 Але чи не вся земля перед тобою? Я благаю – відділися од мене. Якщо ти ліворуч, то я – праворуч; якщо ти праворуч, то я – ліворуч.9 Хіба не ввесь край перед тобою? Відлучись, прохаю, від мене. Як ти підеш наліво, я візьму направо, а як ти звернеш праворуч, то я подамсь ліворуч.`9 Чи не ось уся земля перед тобою? Відділися від мене. Якщо ти на ліво, я на право; якщо ж ти на право, я на ліво.9 Хиба ж не вся земля перед тобою? Відлучись від мене: коли ти налїво, я направо; коли ж ти направо, я налїво.
10 І звів Лот свої очі, і побачив усю околицю Йорданську, що наводнена вся вона аж до Цоару, перед тим, як Содом та Гомору був знищив Господь, як Господній, садок, як єгипетський край!10 Лот звів свої очі, і побачив усю околицю Йорданську, що вона перед тим, як винищив Господь Содом і Гомору, вся до Цоару зрошувалася водою, як сад Господній, як земля єгипетська.10 І звівши очі, уздрів Лот усю долину Йорданську, яка перед тим, як зруйнував Господь Содом та Гомору, була наводнювана, неначе сад Господній, немов єгипетський край, ген аж до Цоару.10 І піднявши Лот свої очі, побачив усю околицю Йордану, що вся вона, раніше ніж знищив Бог Содому і Гоморру, була наводнена наче рай божий, і наче єгипетська земля до приходу до Заґори.10 І звівши Лот очі свої, побачив усю околицю Йорданську, що перше нїж зруйнував Господь Содому й Гоморру, вся до Сигора наповнена була водою, як сад Господень і як земля Египецька,
11 І Лот вибрав собі всю околицю йорданську. І Лот рушив на схід, і вони розлучилися один від одного.11 І вибрав собі Лот всю околицю Йорданську, рушив Лот на схід. І відділився один від одного.11 І вибрав собі Лот усю долину Йорданську й рушив на схід, тож так вони розлучилися один з одним.11 І вибрав собі Лот усю околицю Йордану і відійшов Лот зі сходу, і відлучилися кожний від свого брата.11 І вибрав собі Лот усю околицю Йорданську, і відійшов Лот ід востоку, і розлучився кожен із братом своїм.
12 Аврам оселився в землі ханаанській, а Лот оселився в рівнинних містах околиці, і наметував аж до Содому.12 Аврам почав жити на землі ханаанській; а Лот почав жити в містах околичних, і розгорнув шатра до Содому.12 Аврам осівся в Ханаані, а Лот у містах у долині, розкладаючи намети аж до Содому.12 Аврам же поселився в землі Ханаанській, Лот же поселився в місті околиці і замешкав в Содомах.12 Аврам осївся в землї Канаанській, а Лот осївся в городах околишнїх, і двинув з наметом своїм до Содому.
13 А люди содомські були дуже злі та грішні перед Господом.13 Мешканці содомські були гнівливі і вельми грішили перед Господом.13 Люди ж содомські були злі й грішники великі перед Господом.13 Люди ж, що в Содомах, (були) дуже погані і грішні перед Богом.13 Люде ж Содомські та були злющі й грішні перед Господом вельми.
14 І промовив Господь до Аврама, коли Лот розлучився із ним: Зведи очі свої, та поглянь із місця, де ти, на північ, і на південь, і на схід, і на захід,14 І сказав Господь Аврамові, потому, як Лот відділився од нього: Зведи очі твої, і з місця, на якому ти нині, поглянь на північ, і на південь, і на схід, і на захід.14 Господь сказав Аврамові після того, як Лот відлучився від нього: `Зведи очі й поглянь з місця, де стоїш, на північ, на південь, на схід і на захід;14 Сказав же Бог Аврамові після того як Лот відлучився від нього: Поглянь своїми очима, глянь з місця, де ти тепер є, на північ і південь і схід і до моря (захід!).14 Господь же рече Аврамові після того, як Лот розлучивсь із ним: Позирни очима твоїми, та поглянь од місця, де ти тепер, ід півночі, ід полудню, ід востоку, ід заходу.
15 бо всю цю землю, яку бачиш, Я її дам навіки тобі та потомству твоєму.15 Бо всю землю, котру ти бачиш, тобі дам Я і нащадкам твоїм навіки.15 бо всю землю, що ти її бачиш, дам тобі і твоєму потомству навіки.15 Бо всю землю, яку ти бачиш, тобі Я її дам і твоєму насінню на віки.15 Бо всю землю, що ти вбачаєш, тобі оддам, і потомкам твоїм навіки.
16 І вчиню Я потомство твоє, як той порох землі, так, що коли хто потрапить злічити порох земний, то теж і потомство твоє перелічене буде.16 І вчиню нащадків твоїх, як пісок земний; якщо хтось може порахувати пісок земний, то нащадки твої будуть пораховані.16 Зроблю твоє потомство, як земний порох; хто зможе злічити земний порох, той і твоє потомство злічить.`16 І зроблю твоє насіння, як пісок землі. Якщо хтось може почислити пісок землі, і твоє насіння буде почислене.16 І вчиню потомки твої, як пісок земляний; коли хто зможе злїчити пісок земляний, то й потомки твої злїчить.
17 Устань, пройдись по Краю вздовж його та вширшки його, бо тобі його дам!17 Підведися, пройдися землею цією у довжину і в ширину її: бо Я тобі дам її.17 Отож устань і пройди всю землю, завдовж і завшир, бо я дам її тобі.17 Вставши пройди землю по її довжині і по ширині, бо тобі її дам.17 Уставши, пройди землю в довжину і в ширину її; бо тобі оддам її.
18 І Аврам став наметувати, і прибув, і осів між дубами Мамре, що в Хевроні вони. І він збудував там жертівника Господеві.18 І згорнув Аврам шатра, і пішов, і поселився біля діброви Мамре, що в Хевроні; і спорудив там жертовника Господові.18 І згорнув Аврам свої намети і прийшов і осівся біля Мамре, що в Хевроні, та й спорудив там жертовник Господеві.18 І, згорнувши шатра, Аврам, пішовши, поселився при мамврійському дубі, який був у Хевроні, і збудував там жертівник Господеві.18 І відселившись Аврам, прийшов та й осївсь коло Мамрієвого дуба, що був у Гебронї, та й спорудив там жертівника Господеві.